Výměna propadlého řidičského průkazu

Když vám propadně řidičský průkaz, musíte to ihned řešit. Řízení s propadlým řidičákem je jako řízení bez něj a riskujete opravdu vysoké pokuty. Jeho výměna je velmi snadná a dokonce bezplatná, jezdit s neplatným se tedy opravdu nevyplatí.

Kde začít

Podívejte se na svůj řidičák a zjistěte si datum platnosti. Pokud vám propadne za méně než 90 dní, můžete zažádat o jeho výměnu. To můžete udělat buď na úřadě, nebo i online z pohodlí domova prostřednictvím Portálu občana. Do toho se dostanete buď přes datovou schránku, nebo Identitou občana.

Výměna na úřadě

Žádat o průkaz můžete pouze osobně, vyzvednout hotový vám ho pak může i někdo jiný, a to v případě, že mu k tomu dáte plnou moc.

S sebou si vezměte:

  • občanský průkaz nebo pas
  • starý řidičák
  • vyplněný formulář s žádostí o výměnu průkazu (můžete vyplnit i přímo na úřadě)

Elektronické podání žádosti

Žádost můžete podat i online, ale jen pokud vám řidičák ještě nepropadl. Po přihlášení do Portálu občana najděte sekci Podání. Tam bude formulář pro žádost o výměnu řidičského průkazu. Vyplňovat ho nemusíte, systém udělá vše za vás. Vám stačí vybrat si místo doručení hotového průkazu. O jeho dokončení budete informováni pomocí SMS nebo na e-mail.

Online není možné ani nechat si řidičák vydat v expresní lhůtě, protože portál neumožňuje platby. Pokud tedy chcete řidičák dříve, než za 20 dní, zajděte si osobně na úřad.

Jak dlouho to trvá

Standardní doba pro výměnu řidičského průkazu je 20 dní. V rámci standardní lhůty a v případě, že o řidičák nežádáte dříve, než 90 dní před koncem jeho platnosti, je výměna zdarma.

Poplatky

Poplatkům se nevyhnete, pokud potřebujete průkaz vydat expresně, nebo pokud o něj žádáte dříve, než 90 dní před koncem jeho platnosti.

  • Expresní vydání do 5 pracovních dní – 700 Kč
  • Dříve, než 90 dní před koncem splatnosti – 200 Kč