Pojistné podvody s auty

Abyste mohli vůbec vyjet na silnici, musíte mít zaplacené povinné ručení. Jezdit bez něj se nevyplácí – hrozí vám obrovské pokuty a riziko ještě vyšších náhrad škod, které by jinak kryla pojišťovna. Tohoto krytí ale mnoho lidí využívá a plánuje pojistné podvody, aby od pojišťovny dostali peníze, které jim nepatří. Jak se vyhnout páchání pojistného podvodu omylem a co dělat, když se k němu přeci jen připletete?

Jaké jsou nejčastější typy pojistných podvodů v oblasti aut

Falešné tvrzení o úrazu

Podvodníci často předstírají úrazy, které se nikdy nestaly, nebo nafilmují nehodu sami se sebou a poté podávají pojišťovně falešná hlášení o nehodě. Mnohdy spolupracují i sami doktoři.

Úmyslné poškození vozidla

Ať už jde o přejetí auta klíčky nebo smetení patníku, úmyslné poškozování vlastního auta za účelem získání peněz od pojišťovny není nic neobvyklého.

Nahlášení vyšších škod

Stává se, že lidé nahlásí pojišťovně škody, vše udělají podle předpisů, ale trochu poškození „přifouknou“. I to je velký přestupek.

Zatajení informací o nehodě

Měli jste nehodu a nenahlásili ji své pojišťovně? Může se zdát, že neděláte nic špatně, vždyť teď přece pojišťovna ušetří. Opak je ale pravdou. Zamlčení nehody před pojišťovnou je nezákonné a hrozí vám i vysoké pokuty.

Jak se můžete vyhnout podvodům

Pokud nechcete omylem udělat pojistný podvod, klíčové je znát svou smlouvu. Předně dodržovat postup nahlašování nehod a o ničem nelhat ani nic nezamlčovat. Může se zdát, že malá lež nikomu neublíží a že pojišťovna „přece zase o tolik nepřijde“, ale pokud se podvod provalí, přijdete o hodně vy. Podvádět se nevyplácí.

Co dělat, když se stanete obětí pojistného podvodu

Máte pocit, že proces kolem vaší nehody neproběhl podle předpisů? Že vás někdo využívá jako způsob dostat peníze z pojišťovny? Můžete se bránit – povíme vám jak:

  • Nahlaste celou situaci pojišťovně – nezapomeňte, že zamlčení situace je stejné jako účast na ní
  • Posbírejte důkazy – pojišťovna bude ráda za každý důkaz (fotografii, video, svědectví…)
  • Konzultujte svůj problém s právním poradcem – pokud jste utrpěli finanční ztráty, můžete s jeho pomocí podat žalobu