Na co si dát pozor při pronájmu bytu

Máte byt, který nepoužíváte, ale nechcete ho hned prodávat? Pronajímat ho je ideální způsob, jak si zařídit pasivní příjem, zbavit se nákladů na byt, který nepoužíváte a možná si i našetřit na jeho rekonstrukci, čímž zvýšíte jeho hodnotu. Ale pronajmout někomu byt se snáze řekne, než udělá. Na co si dát pozor při pronajímání bytu? Jak vybrat vhodné nájemníky? Jak vysoký nájem nastavit? Na všechny tyhle otázky najdete odpověď v dnešním článku.

Na co si dát pozor

Vždy si nájemníky zkontrolujte – podívejte se, zda nejsou vedení v registru dlužníků, případně požádejte o referenci od předchozích pronajímatelů.

Promluvte si s nimi osobně – z rozhovoru toho o člověku můžete zjistit mnoho. Oťukejte si nájemníky, než je necháte podepsat smlouvu.

Jak vybrat nájemníky

Dejte na svou intuici a důvěřujte pocitu, jaký z nájemníků máte. Hodně zjistíte z jejich stylu komunikace a vystupování. Promluvte si se všemi a pronajměte byt těm nejslušnějším – bohužel si tím nezajistíte stoprocentní jistotu, že budou nájemníci slušní i po podpisu smlouvy, ale můžete si být jistí, že pokud nebyli před podpisem, nebudou ani po něm.

Jaká je ideální výše nájmu

Pro vypočítání ceny nájemného se můžete řídit těmito faktory:

  • Průměrná cena nájmů v okolí – zohledněte ostatní nabídky ve vašem městě nebo okrese
  • Velikost bytu – nájem se vždy bude odvíjet od velikosti bytu
  • Lokalita – je byt v centru, nebo na kraji města? Je blízko zastávka, nemocnice, škola? To vše je třeba zhodnotit ve výši nájmu
  • Stáří a stav bytu – čím lepší stav, tím vyšší nájem
  • Vybavení a zařízení – Máte byt vybaven nábytkem a připraven k nastěhování? Nabízíte v rámci nájmu i spotřebiče jako je pračka nebo lednička?  

Nechte to na odbornících

Můžete se také obrátit na některou z firem, která nabízí zajištění pronájmu vašeho bytu bez starostí. Tuto službu provádějí buď některé realitní kanceláře, nebo třeba firmy jako je idealninajemce.cz, které se specializují čistě na zprostředkovávání nájemníků.

Pomohou vám jak sehnat nájemníky, vytvořit všechny smlouvy a určit vhodnou cenu nájmu, tak s právní ochranou v případě sporů.