Informace o nákupu nemovitosti

Koupě nemovitosti je velký krok, který není snadné udělat. Bojíme se, že se toho může spousta pokazit, v sázce je obrovské množství peněz… zkrátka nechceme udělat chybu. Jak se jim vyvarovat? Poradíme vám.

Zamyslete se, proč nemovitost kupujete

Promyslete pořádně všechny svoje důvody pro nákup nemovitosti. Jak pro získání té jedné konkrétní, která vás zaujala, tak pro koupi nemovitosti obecně. Proč chcete dům? Je tato budova to, co hledáte? Proč je právě ona ta nejvhodnější?

Neopomeňte zhodnocení své finanční situace

Nemovitosti jsou, obzvláště v dnešní době, velmi velkou investicí. Dejte si dostatek času na tvorbu finančního plánu, nebojte se požádat o pomoc specialistu. Je velmi důležité nenechat nic náhodě, abyste nakonec nepřišli o nemovitost i své peníze.

Hypotéka – velký strašák nás všech

Většina z nás si na koupi domu musí vzít hypoteční úvěr. To může znít opravdu děsivě, ale když budete opatrní, nepřeceníte své finanční možnosti a svěříte se do péče bankovním společnostem, budete v bezpečí. Hlavně si dávejte pozor na nebankovní společnosti a různé podvodné firmy, které žijí z nekalých praktik a exekucí. Úvěr od nich bude vypadat výhodněji, ale také s sebou nese opravdu velké riziko.

S realitkou nebo bez

Toto je otázka, kterou si klade skoro každý. Koupě domu s pomocí realitní kanceláře má své výhody i nevýhody. Pojďme si je porovnat:

Výhody

  • Zkušenost s obchody s nemovitostmi – realitku nikdo nenachytá
  • Široký výběr – většina domů je nabízena přes realitní společnosti
  • Pomoc s financováním – realitní makléř je schopen vám zařídit hypotéku a pomoci vám s finančním plánem
  • Právní ochrana – můžete si být jistí, že všechny smlouvy budou v pořádku
  • Nejen prodej – realitky nabízejí služby i mimo prodeje domu, pomůžou vám i se spoustou dalších věcí (poradenství, právní pomoc…)

Nevýhody

  • Provize – makléři si berou provize z prodeje. A nebývají malé
  • Omezené informace – nekomunikujete přímo s majitelem, máte tedy většinu informací zprostředkovaných
  • Malá flexibilita – vyjednávání s kanceláří je mnohem složitější, než přímo s majitelem