Kam na dovolenou bez pasu – dovolená s občanským průkazem

Přemýšlíte, kam na dovolenou bez pasu, protože máte jen občanský průkaz? Jste na správném místě! Dnes vám ukážu fantastické destinace pro nezapomenutelnou dovolenou, kde není potřeba cestovní pas. Půjde jak o země nacházející se v Evropě, tak o exotičtější místa.

Španělsko

Španělsko vybízí nádhernými památkami a také možností výběru all inclusive dovolené v moderních hotelech. Často navštěvovanými místy jsou i pobřežní Costa del Sol a mezi turisty oblíbená města Madrid a Barcelona .

Výlet na Pyrenejský poloostrov může být spojen nejen se slunečným počasím a nádhernými plážemi. Jsou to také hory – například Pyreneje nebo Katalánské pohoří. Odpočinek ve Španělsku tedy může být kombinací aktivního trekingu a vyhřívání se na slunci.

K organizaci výletu do této krásné země nepotřebujete cestovní pas. Pokud máte občanský průkaz platný alespoň 3 po sobě jdoucí měsíce, můžete začít plánovat cestu .

Chorvatsko

Chorvatsko je častou dovolenkovou destinací Čechů. Důležité je, že k pobytu na území této země nepotřebujete cestovní pas – stačí platný občanský průkaz.

Chorvatské úřady zrušily pasovou kontrolu v roce 2013, když země vstoupila do Evropské unie. Delší pobyt vyžaduje vhodné vízum, ale pokud nehodláte v Chorvatsku zůstat déle než 90 dní, nemusíte se s tím obtěžovat.

Mnoho lidí se rozhoduje pro dovolenou v Chorvatsku kvůli okouzlujícím městům jako Dubrovník , Trogir nebo Split , krásné krajině a teplému moři.

Kanárské ostrovy

Pokud sníte o exotických místech a hledáte zajímavé last minute nabídky, určitě se podívejte na Kanárské ostrovy . Jelikož se jedná o španělské území, můžete zde strávit dovolenou i bez pasu. 

Také pro přesun mezi Kanárskými ostrovy stačí občanský průkaz. Sníte o návštěvě písečných pláží Gran Canaria , Tenerife nebo Lanzarote ? Každý z těchto ostrovů je trochu jiný, ale všechny potěší krásným výhledem a jsou dobrou prázdninovou destinací.

Řecko (a řecké ostrovy)

Řecko je členem Evropské unie, takže na jeho území můžete strávit báječnou dovolenou i bez pasu. Vše, co potřebujete, je platný občanský průkaz a … trochu volna

Během cesty si odpočinete nejen od nepotřebných dokladů. Řecko nabízí mnoho zajímavých atrakcí , včetně krásné hotely v blízkosti pláží a široká nabídka vodních sportů. Země také zapůsobí svou krajinou – vysokými horami a krásnými olivovými háji.

Kromě pevninského Řecka stojí za zvážení výlet na některý z malebných ostrovů. Téměř všechny mají neopakovatelnou atmosféru, kde čisté písečné pláže a modrá voda vám jistě dají odpočinout od každodenního života. Večer se můžete pobavit v řeckých tavernách, kde číšníci nejen podávají chutné pokrmy, ale také … tančí.

Kam do Řecka? Pokud jste to ještě neviděli, podívejte se do Athén , které jsou známé svými památkami zapsanými na seznamu UNESCO. 

Severní Makedonie

Je pravda, že můžeme jet do Severní Makedonie bez pasu? Ano! Makedonie sice není členem schengenského prostoru, ale pas zde stejně potřebovat nebudete. Stačí vám občanský průkaz, díky kterému je cestování do této země mnohem jednodušší.

Dovolená v Makedonii láká mnoho rekreantů. Oblíbené jsou především last minute zájezdy, díky kterým ušetříte za letenky i ubytování. Last minute akce mají nižší cenu, ale jak se ukazuje, ne na úkor nabízených podmínek. Ubytovat se lze v dobrých hotelech, jen je potřeba najít tu nejlepší nabídku. V ceně je obvykle snídaně a vstup do bazénu.

To může být složité prozkoumat sami, protože mnoho znaků je napsáno v azbuce. Pokud máte pocit, že to možná nezvládnete, ověřte si, zda cestovní kancelář neposkytuje průvodce, který vám pomůže tuto vzrušující zemi prozkoumat.

Réunion (a další zámořská území)

Na internetu můžete najít obsáhlý seznam nabídek na last minute nebo all inclusive dovolené bez pasu. Tento dokument není vyžadován mimo jiné pro pobyt na Réunionu .

Je to ostrov v Indickém oceánu jen 200 km od Mauricia. Přestože Réunion není v schengenském prostoru, k návštěvě tohoto krásného místa nepotřebujete cestovní pas. Od roku 1997 je ostrov součástí Evropské unie a je považován za okrajový region.

Do tohoto kouzelného koutu můžete vyrazit na dovolenou díky spojení Air France. Stejně jako výše zmíněné Kanárské ostrovy, i Reunion zaujme písečnými plážemi a teplým klimatem. Můžeme zde obdivovat vodopády a výjimečně bujnou vegetaci.

Dovolená strávená na ostrově Réunion bude jistě stejně mimořádná jako ta na Mauriciu nebo na Havaji. Zajímavostí je, že bez pasu můžete letět i do dalších zámořských území Francie, která – stejně jako Réunion – patří do správní oblasti této země.

Kypr (severní a jižní)

Stojí za to vědět, že Kypr je rozdělen na dvě části: severní a jižní. Jižní Kypr patří do Evropské unie, takže když se v tomto regionu vydáte na all inclusive dovolenou, nemusíte mít s sebou pas.

Je to skvělé místo k odpočinku jak pro milovníky památek, tak pro milovníky vodních sportů. Písečné pláže vybízejí k relaxaci a krásné historické uličky měst jistě umožní romantické procházky. Na Kypru také stojí za to vyzkoušet lahodnou, plnou čerstvých ryb a mořských plodů středomořskou kuchyni.

Místa, kterými je Kypr proslulý, jsou Paphos a krásné pláže ve slunném letovisku Ayia Napa . 

Severní část, i když není uznána jako nezávislý stát, se nazývá Turecká republika Severního Kypru.

Tyto oblasti si samozřejmě můžeme vybrat, ale pokud se rozhodnete tímto směrem, mějte s sebou raději pas. Je třeba také připomenout, že Česko tam nemá svá diplomatická zastoupení, takže nebudete moci počítat s konzulární pomocí.