Americké firmy propouštějí

americke-firmy-propousteji

V amerických firmách se letos v lednu a únoru propouštělo nejvíce zaměstnanců od roku 2009. Jen v únoru americké firmy propustily 77 770 pracovníků. To je ve srovnání s loňským únorem více než pětinásobek.
Americký Microsoft již v lednu oznámil regulačním úřadům propouštění asi deseti tisíců zaměstnanců do konce března. To je zhruba pět procent ze všech pracovníků. V souvislosti s plánovaným propouštěním Microsoft mimořádně zaúčtuje náklady v objemu zhruba 1,2 miliardy USD [cca 26,8 mld. Kč].
Snížení počtu zaměstnanců v USA oznámila i automobilka Tesla, která ale na druhou stranu pracovníky ve svých závodech v Číně nabírá. Majitel Tesly miliardář Elon Musk již loni ohlásil program na snížení počtu zaměstnanců s fixním platem o deset procent. To je 3,5 procenta celkové pracovní síly firmy.
Akcie obřích technologických firem, jako jsou Alphabet, Microsoft, Amazon či Meta Platforms, v reakci na úsporná opatření a propouštění reagovaly růstem. Letos si připsaly šest až 54 procent, loni o 29 až 64 procent klesly.