Rozvodové řízení – vzor žádosti

Rozvod není příjemná záležitost, ale někdy jednoduše není jiná cesta. Co dělat, aby proběhl hladce? Kam jít, co kam poslat, co se bude dít dál… otázek je spousta a odpovědi se hledají těžko. Sepsali jsme pro vás jednoduchý průvod rozvodovým řízením, abyste se v něm neztratili.

Průběh rozvodového řízení

Rozvodové řízení začíná podáním žádosti o rozvod. Tu podáváte přímo na soud. Po podání žádosti soud zahájí rozvodové řízení s několika sezeními, na kterých se manželé mají dohodnout o rozdělení majetku a právech na děti, výživném a dalších záležitostech.

Podrobný návrh na sepsání žádosti najdete zde na webu gov.cz.

Rozdělení majetku

Rozdělení společného majetku je jedním z hlavních cílů rozvodového řízení. Který majetek je společný? Jednoduše všechen, který jste nabyli v průběhu manželství, pokud nemáte podmínky nastavené jinak předmanželskou smlouvou. Soud vymezí majetek, který je opravdu společný, a rozhodne, jakým způsobem bude tento majetek rozdělen. Rozdělení majetku může být velmi složité, zejména v případech, kdy je velký.

Péče o děti

Děti jsou často nejproblémovější částí celého sporu. Řeší se, kdo bude mít fyzickou péči o dítě, jak bude rozdělena odpovědnost za rozhodování o dítěti a jak bude stanovena výše výživného. Výživné se určuje na základě příjmu obou rodičů a věku dítěte.

Právní podpora

Pouštět se do rozvodu bez právníka je velmi riskantní. Pokud víte, že váš ex-partner/vaše ex-partnerka právníka mají a nechcete přijít o majetek a práva na děti, rozhodně si ho sjednejte také. Právník vám navíc pomůže s vypracováním smluv, které budou regulovat vztahy mezi manželi po rozvodu.

Důležitost komunikace

Jedním z klíčových faktorů pro úspěšné řešení rozvodového řízení je komunikace. Manželé by měli být schopni komunikovat a spolupracovat na řešení otázek týkajících se rozvodu a rozdělení majetku. Pokud komunikace selže, může to vést k dalším konfliktům a ztížit průběh řízení.